Iespējams, nevienai citai sistēmai cilvēka ķermenī nav tāda svarīga loma ilgai un aktīvai dzīvei, kā mugurkaulam. Mugurkauls veido sava veida cilvēka ķermeņa asi. Augšējā daļa savienojas ar galvaskausu, apakšējā ar iegurņa kauliem. Mugurkauls sastāv no 33-34 skriemeļiem, kas veidoti no skriemeļu ķermeņiem, skriemeļu arkām un radziņiem. Mugurkauls iedalās sekojošos segmentos: kakla (7 skriemeļi), krūšu (12 skriemeļi), jostas daļa (5 skriemeļi), krustu daļa (5 skriemeļi) un astes daļa (4-5 skriemeļi). Kakla, krūšu un jostas daļas skriemeļi savstarpēji saistīti ar starpskriemeļu diskiem, saitēm un locītavām. Slīpuma amplitūda starp diviem skriemeļiem ir maza, bet kopumā pašas sadaļas ir samērā kustīgas. Krūšu daļas skriemeļi saistīti ar ribām un kopā ar ribām veido krūškurvi.

Skriemeļu iekšpusē ir atveres, kuras kopā veido mugurkaula kanālu, kurā atrodas muguras smadzenes. Mugurkaula smadzenes ir centrālās nervu sistēmas daļa, kurā atrodas daudzi nervu vadības ceļi, kas nodod impulsus no mūsu ķermeņa orgāniem uz galvas smadzenēm un no galvas smadzenēm uz orgāniem. No mugurkaula smadzenēm atiet saknītes. Nervu saknītes nelielā attālumā iet pa mugurkaula kanālu, bet pēc tam iziet caur atverēm no mugurkaula kanāla. Cilvēkam, kā arī citiem mugurkaulniekiem saglabājas ķermeņa segmentārā inervācija. Tas nozīmē, ka katrs mugurkaula smadzeņu segments inervē noteiktu organisma iecirkni. Piemēram, mugurkaula smadzeņu kakla daļas segmenti inervē kaklu un rokas, krūšu nodaļas segmenti – krūtis un vēderu, jostasvietas un krustu segmenti – kājas, starpeni un mazā iegurņa orgānus (urīnpūsli, taisno zarnu). 

Pa perifēriskiem nerviem nervu impulsi nonāk no muguras smadzenēm pie visiem mūsu ķermeņa orgāniem, to funkciju regulēšanai. Informācija no orgāniem un audiem nonāk centrālajā nervu sistēmā. Pastāv pavisam 31 dažādu nervu pāris, kuri inervē noteiktus orgānus vai ķermeņa daļas (1.zīm.). No šo nervu stāvokļa ir daudz kas atkarīgs: sirds ritms, asins plūsmas regulēšana, zarnu trakta peristaltika, žultspūšļa, urīnceļu darbs, dziedzeru sekrēcija, tas nozīmē visu organisma orgānu un sistēmu darbu. 

Mugurkaula loma1. attēls. Centrālā nervu sistēma, kas regulē orgānu un ķermeņa daļu darbību

Specifiskā mugurkaula struktūra pasargā muguras smadzenes un skriemeļus no triecieniem un traumām. Vesels mugurkauls nodrošina pareizu nervu sistēmas funkcionēšanu, un, tātad, veselīgu un pilnvērtīgu cilvēka dzīvi. Lūk tādēļ svarīgi, lai bērns uzturētu pareizu stāju. Tomēr, ja mugurkauls vājš, izliekts, ja atstarpes starp atsevišķiem skriemeļiem ir mazākas, nekā vajag būt, vai ir kāda cita pataloģija, nervu šķiedras tiek iespiestas, kļūst vājāka to apgāde ar asinīm, bet tas savukārt, var izraisīt to disfunkciju pie nervu impulsu un komandu pārraides uz muskuļiem un iekšējiem orgāniem. Citiem vārdiem sakot, tiek traucēts viss organisma darbs.

Ja šādi traucējumi notiek mugurkaula kakla nodaļā, parādās galvassāpes, sāpes kakla un roku rajonā. Pasliktinās smadzeņu asins apgāde, rodas galvas reiboņi, pazeminās prāta spējas. Ja ir patoloģiskas izmaiņas mugurkaula kakla daļā – parādās sāpes sirdī, kuņģī un zarnu traktā. Ļoti bieži cilvēks vēlas ārstēt pilnībā veselu sirdi, pat neiedomājoties, ka simptomu iemesls ir problēma mugurkaulā. Mugurkaula jostasvietas darba traucējumi var izraisīt sāpes jostasvietā, krampju parādīšanās kāju muskuļos, problēmas urīnpūslī, priekšdziedzerī vīriešiem, ginekoloģiskas problēmas sievietēm un citas saslimšanas.

Gadās arī tādi mugurkaula bojājumi, kuri tieši neizraisa sāpes, bet rada nopietnas problēmas iekšējo orgānu funkcionēšanā. Atkarībā no tā, kurš no nerviem skarts, rodas problēmas ar kuņģa, aknu funkcionēšanā, hronisku respiratoru slimību parādīšanās, urīnceļu un dzimumorgānu saslimšanas. Mugurkaula defekti var izraisīt praktiski visu orgānu saslimšanas. Tas protams, nav vienīgais saslimšanu iemesls, bet, ja nenovērš patoloģiju – ir mazas pilnīgas izārstēšanas izredzes.

Neatkarīgi no mugurkaula defekta tipa, visām mūsu darbībām jābūt vērstām uz asinsrites atjaunošanu vai uzlabošanu nervu šķiedrās. Ja mugurkauls vesels, ķermeņa kustības nekādā veidā neapdraud nervu galus. Tomēr, ja šīs kustības pavada fiziska slodze (lielu smagumu pacelšana), tad visvairāk noslogotajos skriemeļos var rasties bojājums, kas izraisa spiedienu uz nervu galiem, asinsrites traucējumus vai starpskriemeļu disku elastīguma zudumu. Diski var pat novirzīties (diska trūce, diskopātija). Nobīdīts disks var spiest uz muguras smadzenēm. Tas ir ļoti bīstami un prasa rūpīgu diagnostiku un specializētu ārstēšanu. Ja kāda iemesla dēļ muskuļi ir novājināti vai noguruši, sakarā ar neērta stāvokļa saglabāšanos, bojājums var notikt, pat pie ierobežotas slodzes apstākļiem.

Sakarā ar sekojošām mugurkaula slodzēm, tā bojājums var padziļināties. Sasitumu, traumu un pārslodžu gadījumā, šādi bojājumi var uzkrāties ātrāk, un konkrēti, šajos iecirkņos daudz ātrāk veidojas veselības problēmas. Laika gaitā atveres starp skriemeļiem samazinās – tajos izgulsnējas kalcijs, ko asinsrites traucējumu dēļ nav absorbējuši kaulaudi. Šo procesu sauc par nervu saknīšu deģenerāciju. Skriemeļu virsma kļūst nelīdzena, segta ar nelīdzenumiem, kas palielina spiediena risku vai nervu bojājumu. Rezultātā var izveidoties iekaisuma process (nervu saknīšu iekaisums), kas savukārt, izraisa tūsku, izraisot vēl lielāku spiedienu uz nervu galiem.

Vecāka gadagājuma cilvēkiem parasti ir lielāks bojājumu daudzums, un nervu šķiedras praktiski visu laiku pakļautas spiedienam. Tas izraisa mūsu organisma saslimšanu palielināšanos. Austrumu gudrajiem bija taisnība, kad viņi apgalvoja, ka “cilvēks ir tik jauns, cik elastīgs un vesels ir viņa mugurkauls”. Pastāv vēl viena tautas gudrība: “Kad slimību daudz, slimība viena – mugurkauls”.

Vibroakustiskās terapijas aparāta Vitafon izmantošanas mērķis mugurkaula ārstēšanā ir:
– asinsrites uzlabošana muskuļos, to spriedzes mazināšanai un mugurkaula noturīguma uzlabošanai;
– muskuļu sāpju likvidēšana, kas rodas pārslodzes rezultātā;
– asinsrites atjaunošana un uzlabošana saspiestajos nervu galos;
– starpskriemeļu disku elastības uzlabošana pateicoties asins cirkulēšanas uzlabošanai;
– tūskas likvidēšana;
– uzkrāto nogulsnējumu izšķīdināšana un likvidēšana.

Kā jau tika teikts, bez sāpēm mugurkaulā var parādīties tādas patoloģijas, kā starpskriemeļu disku trūces, nervu galu iekaisums un tūska. Katrā konkrētā gadījumā nav viegli noteikt problēmu. Šim nolūkam jābūt kvalificētam ārstam, kā arī specializētai iekārtai. Pie ārstēšanas plāna noteikšanas, ļoti svarīgi ņemt vērā iekaisuma procesa rašanos. Iekaisuma gadījumā aparāta Vitafon izmantošanu nepieciešams apvienot ar pretiekaisuma preparātiem. Tajā pat laikā jāatceras, ka nedrīkst izmantot spēcīgus pretsāpju preparātus bez ārsta konsultācijas – sāpes ir patoloģijas indikators mūsu organismā. Sāpju ignorēšana vai cīņas mēģinājums ar tām, var izraisīt papildus problēmas nākotnē.

Nepieciešams ilgs laiks, lai izšķīdinātu un likvidētu sāļu nogulsnes no mugurkaula un atjaunotu starpskriemeļu disku elastīgumu. Atspiedieni var palielināt atstarpes starp diskiem un pašu disku virsmu izlīdzināšanu, kas samazinās bojājumu iespējamību un spiedienu uz nervu galiem. Ieteicams izmantot vibroakustisko aparāta Vitafon terapiju vairākas reizes gadā – tad tiks uzturēts ārstnieciskais efekts.

Diemžēl, vairumā pacientu, sasniedzot pozitīvu ārstēšanas rezultātu ar aparātu Vitafon, pilnībā pārtrauc procedūras. Rodas arī citi ārstēšanas pārtraukšanas iemesli: nav redzama efekta pirmajā ārstēšanas posmā, izveseļošanās sajūta, gadījumā, kad tiek likvidētas sāpju sajūtas, vai, pretēji, dažu problēmu saasināšanās. Nedrīkst ārstēt visu uzreiz – tas rada pārāk lielu slodzi organismam. Saslimšana jāārstē pakāpeniski, sākot no pašām nopietnākajām problēmām. Cilvēki steidzas, un, sajūtot uzlabošanos, sāk citas slimības ārstēšanu. Tomēr tieši mugurkaulam jāpievērš liela uzmanība. Kad mugurkauls vesels, dažas problēmas izzudīs pašas par sevi.

Reizēm mugurkaula bojājumi ir neatgriezeniski. Šajos gadījumos jau nav iespējams izvairīties no nervu šķiedru saspiešanas. Paliek iespēja tikai ar vibroakustisko procedūru palīdzību uzturēt asins cirkulāciju stabilā līmenī, nepieļaujot stāvokļa pasliktināšanos.

Vislabāk uzsākt profilaktiskās procedūras, kad vēl nav saslimšanas pazīmju un sāpes ir pie vienkāršām kustībām. Ārstēšanas sākumā jāaptver tās mugurkaula daļas, kuras dzīves laikā tikušas visvairāk pakļautas traumām vai sasitumiem. Ja šādi bojājumi nav bijuši, tad sākt vajag no svarīgākā mugurkaula segmenta – kakla daļas. Pēc tam – jostas un jostas-krustu daļas, bet pēc tam – krūšu daļas. Sāpes mugurkaulā var rasties procedūras veikšanas laikā. To rašanos var izskaidrot ar to, ka asinsrites uzlabošanās un impulsu iekļūšana nervu šūnās, ko izraisa vibroakustiskā iedarbība, ļauj signālam par problēmu sasniegt smadzenes. Agrāk tas nebija iespējams, sakarā ar nopietnu asinsrites ierobežojumu un jūtīguma zaudējumu patoloģijas rajonā.

Mugurkaula slimību profilaksei visefektīvākā ir aparāta Vitafon Aktiv izmantošana komplektā ar matraci vispārējam organisma resursu atbalstam.

Kā organismam palīdz “Vitafons”?

“Vitafons” iedarbojas uz pataloģijas vietu organismam dabīgā, mehāniskas mikrovibrācijas ceļā. Tas uzlabo vielu mikrocirkulāciju šūnās, audos. Mehāniskā mikrovibrācija – tas ir vitāli svarīgs organisma resurss. Šis biofiziskā enerģijas veida deficīts bremzē atveseļošanās procesus un pastiprina sāpju sajūtas. Aparātu “Vitafon” iedarbība principiāli atšķiras no citiem fizioterapijas aparātiem. “Vitafons” papildina organisma vitāli svarīgo biofizikālo mehānisko mikrovibrāciju resursu deficītu, tādēļ tā lietošana ir efektīva un droša.

Vai var gadīties tā, ka “Vitafons” nepalīdz?

Pie starpskriemeļu diska trūces un osteohondrozes “Vitafons” ir sevišķi efektīvs un praktiski palīdz visiem. Atšķirība tikai reabilitācijas pakāpē un procedūru skaitā, ko nepieciešams veikt vēlamā rezultāta sasniegšanai. Rezultāts būs atkarīgs no procedūrām veltītā laika un starpskriemeļu diska degradācijas pakāpes.

Vai “Vitafons” var nodarīt kaitējumu veselībai?

“Vitafons ” principā nevar kaitēt veselībai, jo iedarbojas ar tādu pašu mikrovibrāciju, kā tas, kas veidojas audos pie maksimāla muskuļu sprieguma. Veicot procedūru, mēs sniedzam organismam, tam dabīgus un tīrus biofiziskus mehāniskos mikrovibrāciju resursus. “Vitafona” 20 gadu izmantošanas laikā, nav novērots neviens gadījums, kad tiktu nodarīts kaitējums veselībai. Īslaicīga sāpīguma pastiprināšanās, kas reizēm rodas 3 – 4 dienas pēc hroniskas saslimšanas ārstēšanas uzsākšanas, kā arī pēc ilgstošas pretsāpju līdzekļu lietošanas, iespējams, ka tas ir nepieciešamais organisma normālas reakcijas atjaunošanas posms.

Vai var samazināt procedūru laiku?

Parasti procedūra, kas ieguvusi nosaukumu “fonēšana’’, ilgst apmēram pusstundu. Vienas procedūras laikā tiek fonētas vairākas vietas, “Vitafons” aizpilda vitāli svarīgu organisma resursa deficītu, un, ja aizpildījums nebūs pietiekošs, tad arī efekts, atbilstoši, būs zemāks. Tomēr, vienas procedūras laiku var samazināt uz procedūru skaita nedēļā daudzuma palielināšanas rēķina, vai izmantot aparātu modeļus ar lielāku vibrofonu skaitu.

Vai pastāv kontrindikācijas “Vitafona” izmantošanai?

Pastāv kontrindikācijas fizioterapijai: “Vitafonu” nav ieteicams izmantot ļaundabīgu jaunveidojumu rajonā, pie akūtām infekcijas slimībām, ja ķermeņa temperatūra augstāka par 38.5 grādiem. Par cik mikrovibrācija no vibrofona izplatās ne tālāk, kā par 10 cm, tad “Vitafonu” var izmantot vietās, kurām nav kontrindikāciju, un tas var būt visai noderīgs organismam. Tā, piemēram, fonēšana nieru rajonā uzlabo visu muskuļu resursu stāvokļa uzlabošanos uz urīnskābes paātrinātas izvadīšanas no organisma un asins elektrolīta sastāva uzlabošanās. (PH).

Vai var izmantot “Vitafonu” kopā ar citu ārstēšanu?

“Vitafona” izmantošana labi apvienojama ar visām ārstēšanas metodēm, ja tās nozīmētas pareizi. Turklāt jāņem vērā, ka “Vitafona” iedarbības rajonā palielinās mikrocirkulācija, un kopā ar to palielinās medikamentozo vielu koncentrācija. Tādēļ apvienojot ārstēšanu, parasti medikamentu devas pakāpeniski samazina.